Qualia

by Gorali

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
    Purchasable with gift card

      £5 GBP  or more

     

1.
Overcast 04:27
2.
3.
4.
En Passant 05:50
5.
Qualia 01:12
6.
Naif 05:10
7.
Döngü 02:27
8.
Closure 02:52
9.
Mornings 06:23
10.
Push Push 04:19

about

* Your support to this album will go to World Bicycle Relief & Eşpedal

* Bu albüme desteğiniz World Bicycle Relief ve Eşpedal’a aktarılacak

[Türkçe aşağıda]

Goralı’s Qualia is an album of recurrence. Loops that dominate it, emerge as loops of memories, moments and thoughts which come together to reflect a state of mind that seems to be stuck in the past but the motion that’s created by this repetition is so tense that it lifts itself and relentlessly moves forward.

There aren’t many words in the album as we know it but an alien language seems to be keeping the atmosphere together, painting circular landscapes of feelings of all kinds. An old school, well known sorrow that resonates with this deterritorialized state of mind is dominant all over the songs that are void of words. Guitar loops melt into electronic glitches which vapour out unexpected rhythms with solid references. This is a very solid record indeed that reflects experiences filtered through a stone cold grinder of time but nevertheless manages to keep grains of light, feelings, hope and a lot of thought in them.

On tracks like ‘Overcast’ you witness the transformation of an instrument into something unknown through repeating itself forever. Instruments turn into stranger objects, sounds become visible, longing for new words to adequately tell this familiarly strange story. On tracks like ‘Yazın İlk Günü’, the only ‘worded’ song in the album, this circular motion becomes as hurtful as it gets while on ‘En Passant’ it seems to be infusing itself through confronting that ghost stuck in one loop by repeating it over and over in a therapeutic way. These repetitions also work as bridges, creating unexpected connections between songs like say, ‘Closure’ which sounds like a black metal ballad that is heard from miles away-may be miles away from the past or miles away from other lands-and the title track, the very short ‘Qualia’. There are moments when this repetitiveness gets very intense and eager as it happens in ‘Push Push Push’, a song about keeping things on balance in order not to let them fall apart, like climbing a hill with a bike.

This is an album of sonic memories or a memoir of things that passed and/or yet to come.

credits

released August 3, 2017

Personnel:
Gökhan Goralı: composition, guitars, drums, synths, production.
Ekin Fil: vocals on ‘Yazın ilk günü’.
Serdar Ateşer: electric bass on ‘Push Push Push’, ‘Closure’ and ‘Push Push’.

Mixed by Barkın Engin, Gökhan Goralı (2016 - 2017)
Mastering by Burak Tamer, Gökhan Goralı (2017)
Mastering for ‘Mornings’ by Barkın Engin, Burak Tamer, Gökhan Goralı (2016)

Recorded at home in İstanbul intermittently throughout 2011 - 2017.
Electric bass recorded at Stüdyo 1901, Ayvalık.
Drums recorded by Murat Gülbay at Maslak 1024, İstanbul.
Mixed and mastered at BAU Studio, İstanbul.

Cover designed by Candaş Şişman
Text: Pınar Üzeltüzenci
Photo: Bram Mönster

Thank you:
Gökhan Deneç, Cem Ömeroğlu, Cevdet Erek, Kerem Tüzün, Ekin Üzeltüzenci, Serdar Ateşer, Barkın Engin, Burak Tamer, Murat Gülbay, Kaan Sezgin, Candaş Şişman, Pınar Üzeltüzenci, Naide Gedikli, Emre Sevinç, Mustafa Çiçek, Burak İzmirlioğlu, Güray Topaç, Elke Dixon, Geçer Dixon, Barış Ala, Serkan Havuz, Gürol Akman, Murat Cengiz, Alper Coşkun, Okan Özeren, Remzi Ay, Taner Mansur, Sibel Gedikli, Birsen Goralı, Evren Goralı, Hamit Goralı, Yılmaz Goralı.

Daire 2: General Gramofon, Nekropsi, Telenity; Kök, Ekin Fil, Biblo, Reverie Falls on All, Klaustro, TSU!, İpek Görgün.

To the memory of İrfan Goralı and Hakan Orman.

-*-*-*-

Qualia döngüsellik ile ilgili bir albüm. Tüm albüme hakim, anılardan, anlardan ve düşüncelerden çıkmış döngüler, geçmişe çakılı kalmış bir ruh halini yansıtsa da sürekli tekrarın yarattığı hareket öyle kuvvetli ki amansızca ilerliyor.

Bu albümde bildiğimiz manada sözler yok. Ancak, dairesel manzaralar çizen yabancı bir dil bütün atmosferi bir arada tutuyor gibi. Bu yersizyurtsuzlaştırılmış ruh hali ile yankılanan eski tarz bilindik bir hüzün bütün şarkıları kaplıyor. Gitar ‘loop’ları, elektronik arızalarda eriyerek tanıdık referansları olan beklenmedik ritimler ortaya çıkarıyor. Bu, geçmişin karanlık kuyusundan çıkabilmiş deneyimleri yansıtan ama bir şekilde ışığı, duyguları, umudu ve çokça düşünceyi de barındıran somut bir kayıt.

‘Overcast’ gibi şarkılarda bir enstrümanın kendini sonsuz yineleyerek bilinmeyen bir şeye dönüştüğüne şahit oluyorsunuz. Bu tanıdık ama garip hikayeyi aktaracak yeni kelimeleri ararken, enstrümanlar yabancı nesnelere, sesler görüntülere dönüyor. Dairesel hareket, albümün tek ‘sözlü’ şarkısı olan ‘Yazın İlk Günü’ gibi şarkılarda en acıtıcı haline bürünürken, ‘En Passant’ta bir loop içinde sıkışmış hayaletle, kendini defalarca tekrarlama suretiyle tedavi ederek yüzleşiyor gibi. Tekrarlamalar şarkılar arasında beklenmedik bağlar kuran köprüler olarak da iş görüyor; kilometrelerce uzaktan, geçmişten ya da her yerden kilometrelerce uzaktan, duyulan bir black metal baladı gibi tınlayan ‘Closure’ ile albüme ismini veren kısacık ‘Qualia’ arasında kurdukları gibi. Dağılmamaları için bir şeyleri dengede tutmak hakkındaki ‘Push Push Push’ta olduğu gibi bu tekrarlılığın yoğun ve ısrarcı olduğu anlar da var, bisikletle bir tepeye tırmanırcasına.

Bu bir sonik hatıralar albümü ya da geçmiş ve/veya gelecek şeyler hakkında bir günlük.

Personel:
Gökhan Goralı: kompozisyon, gitarlar, davullar, sintler, prodüksiyon.
Ekin Fil: ‘Yazın ilk günü’ndeki vokaller.
Serdar Ateşer: ‘Push Push Push’, ‘Closure’ ve ‘Push Push’taki bas gitarlar.

Miks: Barkın Engin, Gökhan Goralı (2016 - 2017)
Mastering: Burak Tamer, Gökhan Goralı (2017)
‘Mornings’in mastering’i : Barkın Engin, Burak Tamer, Gökhan Goralı (2016)

Kayıt 2011 - 2017 arasında aralıklarla evde yapıldı.
Bas gitarlar Ayvalık’ta Stüdyo 1901’de,
davullar Murat Gülbay tarafından İstanbul’da Maslak 1024’te kaydedildi.
Miks ve mastering İstanbul’da BAU stüdyosunda yapıldı.

Kapak tasarımı: Candaş Şişman
Metin: Pınar Üzeltüzenci, Gökhan Goralı
Foto: Bram Mönster

Teşekkürler:
Gökhan Deneç, Cem Ömeroğlu, Cevdet Erek, Kerem Tüzün, Ekin Üzeltüzenci, Serdar Ateşer, Barkın Engin, Burak Tamer, Murat Gülbay, Kaan Sezgin, Candaş Şişman, Pınar Üzeltüzenci, Naide Gedikli, Emre Sevinç, Mustafa Çiçek, Burak İzmirlioğlu, Güray Topaç, Elke Dixon, Geçer Dixon, Barış Ala, Serkan Havuz, Gürol Akman, Murat Cengiz, Alper Coşkun, Okan Özeren, Remzi Ay, Taner Mansur, Sibel Gedikli, Birsen Goralı, Evren Goralı, Hamit Goralı, Yılmaz Goralı.

Daire 2: General Gramofon, Nekropsi, Telenity; Kök, Ekin Fil, Biblo, Reverie Falls on All, Klaustro, TSU!, İpek Görgün.

İrfan Goralı ve Hakan Orman anısına.

license

all rights reserved

tags

contact / help

Contact Gorali

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Gorali, you may also like: